O zdrowiu i nie tylko

Fizjoterapia neurologiczna – zastosowanie

Fizjoterapia neurologiczna-dzialanie

Na czym polega jej działanie?

Fizjoterapia neurologiczna to kompleksowe zabiegi służące usprawnianiu pacjenta dotkniętego chorobą neurologiczną. W efekcie można oczekiwać przywrócenie jak największej sprawności oraz utrzymanie obecnego poziomu sprawności, ale również zmniejszenie dolegliwości bólowych. Choroby neurologiczne to wszystkie schorzenia, które dotyczą ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy i wywołują w zależności od podłoża, jak również przebiegu choroby niepokojące, ale i niekomfortowe zmiany w organizmie pod względem strukturalnym i funkcjonalnym. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy (które są często mylone ze zwykłym przemęczeniem organizmu i bagatelizowane) lub też choroba jest w trakcie rozwoju i została zdiagnozowana, leczenie powinno rozpocząć się niezwłocznie, wówczas tylko wtedy jest szansa na całkowite wyleczenie. Czasem niewielka ilość czasu zadecyduje o niepełnosprawności pacjenta do końca życia.

Jakie są objawy chorób neurologicznych?

Do objawów zalicza się wiele schorzeń, ale najważniejsze to szybkie rozpoznanie choroby i podjecie kroków w stronę leczenia. Chorobą na tle neurologicznym jest: zaburzenie mowy, niedowłady lub porażenie kończyn dolnych, lub górnych, a także jednych i drugich w tym samym czasie, zaburzenia w koordynacji ruchowej ciała takie, jak: niestabilna postawa ciała, osłabienia siły mięśni oraz trudności w utrzymaniu równowagi i odczuwanie bólu o charakterze ostrym, rwącym, również szarpiącym, sztywność karku – osoba chora w pozycji leżącej ma kłopoty z przyciąganiem głowy do klatki piersiowej, światłowstręt, nadwrażliwość na bodźce słuchowe.

Najczęstsze choroby układu nerwowego

Do najbardziej charakterystycznych chorób układu nerwowego zaliczamy: choroby układu naczyniowego takie jak: udar mózgu urazy czaszkowo – mózgowe i choroby o charakterze zaburzeń ruchowych np. choroba Parkinsona, choroby o charakterze nowotworowym np. glejaki oraz choroby o przebiegu zakażenia np. zapalenie mózgu lub zespoły takie, jak np. choroba Alzheimera.

Dodaj komentarz
*
*
*