Neurochirurg i jego specjalizacja

Czym się zajmuje i kiedy może pomóc?
Neurochirurg specjalizuje się najczęściej pacjentami, u których zażywanie leków nie przynosi już żadnych oczekiwanych rezultatów oraz zachodzi potrzeba, aby podjąć kroki w stronę chirurgii związanej z operacją. Jest to zwykle trudna decyzja dla obu stron, ponieważ każda operacja wiąże się z ryzykiem powikłań u pacjenta, jednak same zabiegi nie zawsze są wystarczające, a schorzenie może zacząć postępować.
Praca neurochirurga polega na rozpoznaniu chorób układu nerwowego, a także na skierowaniu do wykonania potrzebnych badań (tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny), wykonuje on również zabiegi praktycznie bezinwazyjne, a jeżeli zajdzie już taka konieczność zakwalifikuje pacjenta do operacji wykonanej w szpitalu, jak również zaopiekuje się chorą osobą przed i w okresie pooperacyjnym.
Dlatego niezwykle ważne jest, aby wyłącznie jeden i ten sam neurochirurg towarzyszył chorej osobie przez cały proces leczenia, dzięki dokładnemu zapoznaniu się z przebiegiem leczenia, lekarz ten jest w stanie przyspieszyć powrót do zdrowia.
Jakie choroby leczy neurochirurg?
Neurochirurg zajmuje się dosyć sporą ilością wszelkich chorób z wyłączeniem jedynie tych, które obejmują już zakres chirurga naczyniowego (miażdżyca, zator tętnicy płucnej lub niedrożność tętnic) lub kardiochirurga.
Najistotniejsze schorzenia, którymi zajmuje się neurochirurg to: dyskopatia szyjna i lędźwiowa oraz schorzenia umiejscowione w odcinku piersiowo-lędźwiowym, np. naczyniaki i przewlekłe bóle kręgosłupa, ale również urazy rdzenia kręgowego, wszelkiego rodzaju guzy mózgu i kręgosłupa i nowotwory naczyń mózgowych, umiejscowione wewnątrz czaszki choroby naczyniowe mózgu, a także wodogłowie i uszkodzenie nerwów obwodowych, jak również krwotoki wewnątrz czaszki i przepukliny mózgowo-rdzeniowe, nadciśnienie i naczyniaki.
Często zmiany umiejscowione w takim miejscu, jak czaszka nie dają objawów z początku innych, niż tradycyjne bóle migrenowe. To niezwykle zdradliwe choroby, które często są zbyt późno wykrywane. Dlatego też bóle trwające niepokojąco długo np. tydzień z małymi odstępami czasowymi, powinny być sygnałem, aby pójść do lekarza neurochirurga.