O zdrowiu i nie tylko

Skuteczna rehabilitacja kończyn dolnych

skuteczna-Rehabilitacja kończyn dolnych

Kiedy i jak zacząć ćwiczyć?

Uszkodzenia kolan bywają skutkami zbytniego wysiłku, niefortunnego upadku, ale również zdarza się, że podczas wykonywania zwyczajnych codziennych czynności po prostu nagle zaczynamy odczuwać ból. Rehabilitację np. uszkodzonego stawu kolanowego najlepiej jest zacząć jak najszybciej samodzielnie w domu, jeszcze w momencie, gdy noga jest nadal unieruchomiona.

Odczuwalne rezultat dają proste ćwiczenia izometryczne, polegające na napinaniu mięśnia czworogłowego znajdującego się tuż za kolanem. Wystarczy kilka razy w ciągu dnia próbować wyprostować stopę, a palce kierować w stronę kolana, następnie lekko unieść unoś nogę do góry, ale niezbyt wysoko. Jeżeli ćwiczenia są wykonywane prawidłowo, nie powinny one sprawiać żadnego bólu.

Ważne jest, aby wykonywać je jak najprędzej, gdy tylko poczujemy się na siłach, ze względu na to, iż można dzięki temu uniknąć zaniku mięśni, który jest dosyć częstym problemem osób, które długi czas mają unieruchomioną kończynę, dzieje się to wskutek braku jakiegokolwiek ruchu mięśniami. Po zdjęciu unieruchomienia należy niezwłocznie zacząć coraz intensywniej ćwiczyć. Nie należy obawiać się, że w następstwie ćwiczeń dojdzie do powtórnego uszkodzenia stawu.

 

Jeżeli zachowa się umiar w wysiłku i dostosuje go do możliwości swojego uszkodzonego stawu. Ćwiczenia są łatwe i nie wymagają kontroli specjalisty, można zacząć od spokojnego i powolnego rozciągania mięśni, które umożliwi swobodne zginanie nogi.

Rehabilitacja wykonywana pod okiem specjalistów

Bywa i tak, że domowe ćwiczenia nie sprawdzą się, jeżeli uszkodzenia kończyny dolnej było lub jest bardzo poważne, wówczas należy zastosować jedną z metod, które przeprowadzone przez lekarzy dadzą pożądany efekt. Do metod tych należą: pole magnetyczne, prądy interferencyjne, jonoforeza, sonoforeza, krioterapia oraz kinezyterapia.

Leczenie prądem przez specjalistów rewelacyjnie wpływa na stany zapalane i dręczący ostry ból w uszkodzonym stawie, natomiast ćwiczenia pomagają w doprowadzeniu kończyny do stanu sprzed złamania/uszkodzenia, dzięki nim jest szansa na absolutny powrót do zdrowia i sprawności fizycznej.

Dodaj komentarz
*
*
*